XVI Ogólnopolski Plener Artystyczny Borne Sulinowo, bezsprzecznie-bajecznie!

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam..”

… ten malutki fragment pochodzący z najpiękniejszej chyba książki dla dzieci pt. „Kubuś Puchatek” A.A. Milne oddaje wszystko to, co ma miejsce już od 16 lat i dzieje się w naszym pięknym mieście. To wspólne czekanie na kolejną radość bycia ze sobą. Tym razem po rocznej przerwie, znowu mogli spotkać się przyjaciele, których na co dzień dzielą kilometry, godziny jazdy, a potem już zaledwie minuty spotkań, sekundy radości. I to wszystko „tylko” albo „aż” po to, by w swoim towarzystwie bawić się tym, co kochają najbardziej – malarstwem. We wrześniu (16.09-24.09) miał miejsce już XVI Ogólnopolski Plener Artystyczny Borne Sulinowo, bezsprzecznie-bajecznie! Zeszły rok, kiedy świat zaatakował Covid-19 odłożyliśmy nasze spotkanie. Bezpieczeństwo i zdrowie przyjaciół było najważniejsze. Dziś, po rocznej przerwie znowu mogliśmy być razem.

Wyjątkowość tych spotkań polega nie tylko na wspólnej pasji, jaką jest malarstwo, to także grzybobranie, spływy – innymi słowy atrakcje naszej gminy, ale przede wszystkim to długoletnia przyjaźń, radość spotkań, długie rozmowy i szczęście przebywania we własnym towarzystwie. Niezwykłość naszego Pleneru polega także na możliwości samorealizacji, na ciągłej nauce siebie, doskonaleniu własnego warsztatu.

Plener nie miałby możliwości organizacji, gdyby nie zapał członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Tworzących Przyjaciół (i tych miejscowych i tych z najodleglejszych stron naszego kraju), a także wieloletnich przyjaciół w postaci naszych partnerów, sponsorów, prywatnych ludzi, sympatyków malarskiej braci. Większość z nich jest z nami od pierwszego Pleneru. Zawsze chętni do pomocy. Znają naszych artystów i wspierają z niezmiennie wielkim sercem. Co roku dochodzą do nas nowi sympatycy, którzy chętnie obdarowują nas swoją hojnością. Wszystkim tym należy się wielkie dziękuję.

Od 16 lat jest z nami także Urząd Miejski w Bornem Sulinowie. Dzięki wsparciu Samorządu istniejemy i chętnie pracujemy również na rzecz lokalnej społeczności.

Podczas tegorocznej edycji, jak zwykle zaplanowaliśmy kilka niezwykłych spotkań. Na powitanie bawił nas ze znanym sobie wdziękiem zespół „Spocznij”. Innego dnia gościliśmy panie z zespołu „Borneńskie wrzosy”. Mimo deszczu, panie nie poddały się pogodzie i rozgrzały nasze towarzystwo swoim radosnym śpiewem. Serdecznie dziękujemy.

Wielkim wydarzeniem okazał się koncert „Lata 20-te, lata 30-te”, który odbył się 18 września w Budynku Kulturalno-Oświatowym. Artyści, na co dzień związani z Operą Bałtycką w Gdańsku – Marzena Ostryńska, Zuzanna Kassak i Krzysztof Mendyk bawili publiczność przez ponad półtorej godziny. W programie usłyszeliśmy utwory z okresu międzywojnia. Z sentymentem i łezką w oku mogliśmy na chwilę oddać się klimatowi tamtych czasów. Koncert był podsumowaniem projektu pn. „Promocja dorobku artystycznego lokalnych twórców w Galerii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Tworzących Przyjaciół w Bornem Sulinowie”.

Plener minął jak zawsze za szybko. Czas nieubłaganie pędził, nie zbaczając na ilość prac jaką musieli wykonać artyści. W efekcie powstało 50 obrazów. Wystawę poplenerową można oglądać w Galerii OSTP w CKiR w Bornem Sulinowie od 8 października 2021r. Serdecznie na nią zapraszamy.

My zaś oddajemy się w czas artystycznej zadumy, z tęsknotą wyczekując kolejnego Pleneru, który przed nami w lipcu 2022r. Z góry serdecznie na niego zapraszamy.

Dominika Kwinta
Prezes OSTP w Bornem Sulinowie